Woda z plastikowych butelek


Woda to bez wątpienia najzdrowszy napój, jaki możemy zafundować swojemu organizmowi. Jednak duży wpływ na nasze zdrowie ma jej jakość. Większość z nas sięga po wodę mineralną lub źródlaną w plastikowej butelce, ponieważ uważa, że jest ona zdrowa i tania. Jednak fakty są zupełnie inne. Warto wiedzieć, że normy jakości dla wód butelkowych są identyczne jak dla wody kranowej. Jednak woda z plastikowych butelek potrafi poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, ponieważ wykonywane one są z poliwęglanu, który najczęściej zawiera szkodliwy związek bisfenol A. Niestety plastik, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, np. wystawiony na oddziaływanie promieni słonecznych może diametralnie wpłynąć na jakość wody czyniąc ją wręcz toksyczną dla naszego organizmu.

Woda w plastikowych butelkach:


Ma negatywny wpływ na układ hormonalny

Bisfenol A (BPA) budową przypomina kobiecy hormon – estrogen, a jego oddziaływanie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet utrudnić zajście w ciąże.

Ma związek z rozwijaniem się chorób przewlekłych

Cukrzyca, astma, otyłość, a nawet nowotwory- takie choroby mogą rozwinąć się pod wpływem BPA i antymonu, które wykorzystywane są do produkcji plastikowych butelek na wodę. W 2011 w Unii Europejskiej zakazano stosowania BPA przy produkcji butelek dla niemowląt.

Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru

Osoby narażone na wysoki poziom BPA są bardziej podatne na choroby serca. Związek ten skutecznie podwyższa ciśnienie krwi i może powodować zakrzepy krwi, a nawet doprowadzić do zawału serca i udaru.

Może być siedliskiem bakterii i grzybów

Nawet najmniejsze pęknięcia plastiku mogą powodować przedostanie się bakterii. Często również plastikowa butelka po wodzie wykorzystywana jest ponownie. W takim przypadku musiałaby być oczyszczona z pozostających na niej nieprzyjaznych nam drobnoustrojów, jednak to z kolei wiąże się z uszkodzeniem plastiku.

Jest droga

Średnio rocznie 4-osobowa rodzina zużywa 328 butelek wody. A tylko zaledwie 3,5 % kosztów to koszt produkcji. Reszta naszych pieniędzy idzie na transport, reklamę, marketing.

Jest nieprzyjazna środowisku

Butelkowanie wody produkuje miliony ton CO2 do atmosfery. Po opróżnieniu butelki rozkłada się ona prawie 500 lat.ŚREDNI KOSZT W SKALI 5-CIU LAT PICIA WODY BUTELKOWEJ, PRZEZ CZTERO OSOBOWĄ RODZINĘ TO OK. 3.300 ZŁ.

Newsletter